Bieżące tematy polityczne, społeczne i gospodarcze a także krytyka dziennikarskiego przekazu. Myśl śmiało, nie bądź łatwowierny , nie pozwól sobą manipulować !
Blog > Komentarze do wpisu

Za pysk te "elity" Panie premierze, czyli tajemnice OFE (48)

Długo się zabierałem do pisania tego artykułu, bo zdawałem sobie sprawę, że temat jest dość trudny dla przeciętnego czytelnika no i przede wszystkim nudny. No ale skoro Ojczyzna w potrzebie to postaram się napisać w sposób w miarę zrozumiały a przy okazji uchylić trochę rąbka tajemnicy polskich elit. Nie boję się tego oskarżenia bowiem polska "ośmiornica" najbardziej zapuściła swe macki właśnie w oparciu o ideę  utworzenia  OFE.

Na początek trochę teorii. W latach 90-tych ubiegłego wieku polskie elity wpadły na pomysł łatwego zarabiania pieniędzy i w tym celu doprowadziły do zreformowania naszych składek emerytalnych. Wszyscy pracujący obywatele w pewnej grupie wiekowej, otrzymali "przywilej" odprowadzania 40% swojej składki emerytalnej, do tzw.Otwartych Funduszy Emerytalnych. Mnie się upiekło, bo byłem za stary. Te 40% to było i jest dokładnie 7,3 % wynagrodzenia "skazanego na dobrowolny przymus" pracującego obywatela. Przy okazji, chociaż tego nie mówiono już tak głośno, ustawa pozwalała odbierać 10% z odprowadzanej składki na potrzeby tzw.zarządzania OFE. Trochę mnie dziwi , że Polacy nie protestowali, iż z każdych 100 złotych odprowadzanych na przyszłą emeryturę, już na starcie zabiera się im 10 złotych. Moim zdaniem już wtedy trzeba było wyjść na ulice z protestami, bo jest to niczym nie uzasadniony haracz. I to jest właściwie cała wiedza którą powinniśmy posiadać, aby zrozumieć ten tok myślenia. Jak Państwo widzicie, w stosunkowo biednym kraju, elity stworzyły najlepszy na świecie interes, lepszy nawet od własnej mennicy. Kilkanaście milionów przymusowych klientów, tylko w ubiegłym roku odprowadziło do OFE kwotę 2,5 miliarda złotych, co dało im czysty zysk w wysokości 800 mln. złotych. Dla porównania , budżet Polski w ubiegłym roku zamknął się sumą 249 miliardów złotych. Proszę o zapamiętanie jeszcze jednej kwoty. W roku 2009 na pensje wąskiej grupy elit kierujących OFE wydano 104 miliony złotych , mimo że rok wcześniej z OFE "wyparowało" 24 miliardy złotych czyli blisko 10% budżetu naszego państwa.

Skąd więc teraz taki wrzask ? To proste, premier Tusk obniżając obowiązkową "kontrybucję" z kwoty 7.3 % do kwoty 2.3% wynagrodzenia, przeciął strumień pieniędzy odprowadzany do OFE i tym samym obniżył zarobki elit kierujących tymi funduszami ! Po prostu zarżnął kurę która znosiła im złote jajka.

Na koniec, aby nie zanudzać czytelników, RARYTAS !!!! Jak się szanowni Państwo  domyślają, OFE dysponując takimi pieniędzmi, szczodrze obdarowywały nimi swoich , czyli całą Republikę Kolesiów. Wymienienie kto ile zarobił, jest jednak tematem na osobny artykuł. Jednak muszę już dzisiaj pokazać, że na szczycie tej piramidy jest też "największy polski patriota" Leszek Balcerowicz, podobno murowany kandydat do nagrody Nobla. Aby Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatnio, ten polski guru utworzył w 2007 roku fundację o dumnej nazwie "Forum Obywatelskiego Rozwoju". Już w kilkanaście miesięcy po utworzeniu tej fundacji, Otwarte Fundusze Emerytalne zasiliły Balcerowicza kwotą miliona złotych !! Zerknąłem na internetową stronę Forum Obywatelskiego Rozwoju    http://www.for.org.pl/pl/rada i o mało nie spadłem z krzesła !!!! W  Radzie Fundacji zasiada nie kto inny tylko sam Łukasz Wejchert , Wiceprezes Zarządu Grupy TVN. Teraz koło się zamyka , wszyscy rozumiemy dlaczego TVN tak wściekle atakuje premiera Tuska za reformę OFE.

Wg mnie Panu Premierowi Tuskowi trzeba postawić pomnik za życia , Balcerowicza skazać na banicję, a ja za odkrycie zadowolę się jakąś skromną nagrodą, może być Nobel.

Prezes 17.03.2011r.

czwartek, 17 marca 2011, 0_prezes1

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/03/17 21:41:51
Wszystko to prawda Panie Prezesie, ale nie do końca. Jedno jest bezsporne: premier Tusk robi reformę reformy, bo budżet się pali. Jakoś trzy lata temu nie próbował ograniczyć daniny do OFE. A trzeba było...
-
2011/03/17 22:04:55
Zgłoszę do Nobla:), może wtedy i mnie si e coś dostanie (przynajmniej wycieczka do Szwecji)
OFE miało "obracać" w różny sposób naszymi pieniędzmi. Nie myślałam, że obrócą je Balcerowiczowi. Hm ja niestety nie miałam już prawa wyboru. Jedynie mężowi si e udało.
Podobnie jest z rożnymi np funduszami inwestycyjnymi. Kiedy ja jako laik inwestowałam swoje pieniądze na giełdzie potrafiłam pomnożyć średnio 3-23% miesięcznie.Kiedy stwierdziłam ,ze brak mi czasu a przede wszystkim wiedzy i doświadczenia oddałam je funduszom. Zrobili 3% w ciągu 3 lat. wg pewnej gazety Ci fachowcy z mojego funduszu zarabiają ok 400 000 miesięcznie. Za co? Różnica z OFE taka , że ja im dałam dobrowolnie pieniądze.
-
2011/03/17 22:08:57
Pewnie mógł ograniczyć ale dla mnie jest ważne że zrobił ten krok jako pierwszy, chociaż OFE mają już kilkanaście lat. Mimo wszystko ufam premierowi Tuskowi najwiecej z wszystkich polityków. Uważam że nie wolno Tuska oceniać ad hoc. Trzeba pamiętać w jakich warunkach przyszło mu pracować. Nie ma żadnej gwarancji ,że gdyby to zrobił wcześniej to nie zablokował by ustawy prezydent tysiąclecia. W ocenie pracy trzeba brać też pod uwagę rok 2010 który przecież był zdominowany przez powodzie i katastrofę smoleńską.jak w takich warunkach pracować !!??
Prezes
-
2011/03/17 22:23:45
Odpowiedź dla aniaz44
Proszę aby Pani przeczytała mój artykuł nr 26 z lutego. Mój wnuk od prezentu komunijnego "na siłę" włożonego przez rodziców chrzestnych do tzw. funduszy zarobił za 11 lat kwotę 38 zł. i 22 grosze.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-
2011/03/17 22:54:57
tak rzeczywiście czytałam to już , ale dzisiaj o tym zapomniałam :)
-
2011/03/17 23:09:11
Szanowny Prezesie!

Ja premiera oceniam jak mogę najobiektywniej i taki całkiem cudowny to on dla mnie nie jest, ale wybija się ponad innych i dlatego m.in zagłosuję jeszcze raz na PO.

Pozdrawiam
-
2011/03/18 06:14:19
Krótko,
Poker, pula osiągnęła zenitu.
Premier odkrywa karty.
Zagłosuje na PO.
Pozdrawiam.
-
2011/03/21 17:39:23
Panie Prezesie,dlaczego jak pan tłumaczy to wszystko jest takie proste,co do Balcerowicza to już kiedyś ludzie krzyczeli,że musi odejść,a teraz jest w centrum uwagi.Jestem młodą osobą pełną obaw , jak dożyje wieku emerytalnego to co uzyskam z tych OFE i z biednego ZUS.Wracając do wcześniejszego artykułu,dlaczego naszym sąsiadom żyje się lepiej,a to dlatego,że oni potrafią się jednoczyć.U nas są jednostki,ktore się bogacą oszukując nas wszystkich.Jak pan już napisał,żyjemy w tym samym klimacie,na tej samej szerokości geograficznej u nas po roku drogi się dziurawią a w Niemczech jedzie się jak po stole.
Dodatki na bloga