Bieżące tematy polityczne, społeczne i gospodarcze a także krytyka dziennikarskiego przekazu. Myśl śmiało, nie bądź łatwowierny , nie pozwól sobą manipulować !
Blog > Komentarze do wpisu

Wybory i co dalej ? (156)

Polskie media przypominają mi bandytów którzy podpalają komuś dom  a potem przychodzą na konferencję  prasową i cynicznie pytają , czy władze mają  już koncepcję  na jego odbudowę.

     Takie porównanie przyszło mi do głowy, kiedy dzisiaj oglądałem konferencję  prasową  Państwowej Komisji Wyborczej. Wnikliwie obserwowałem  całą konferencję i zapamiętałem obraz dziesięciu dumnych , zachowujących  godność sędziów  i  stojącą  na przeciw hałastrę , która ponoć  w imieniu społeczeństwa  zadawała pytania. Cóż może przekazać społeczeństwu grupa pajaców, słabo lub wcale nie przygotowanych merytorycznie. Ambitny dziennikarz, idąc na taką konferencję, powinien szczegółowo  przestudiować ordynację wyborczą , by nie narazić się na śmieszność. Pochwalam zatem  i podziwiam tych sędziów, którzy  w obliczu takiej powszechnej tępoty zachowali godność, a sędzia Wiesław Kozielewicz zdobył się nawet na bardzo ciekawy wykład z przedmiotu. Nie mam jednak żadnych wątpliwości , że zgromadzona  na sali gawiedź cokolwiek z tego wykładu zrozumiała. Pewnie przyszła tam tylko wypić kawę albo zeżreć kanapkę , wiem coś o tym , bo sam kiedyś organizowałem w Warszawie konferencje prasowe.

Pozwolę sobie w tym miejscu przytoczyć w wielkim skrócie niektóre wypowiedzi  Pana  Przewodniczącego PKW , sędziego  Jaworskiego: " W toku procesu wyborczego ujawniła się niesprawność systemu informatycznego która skomplikowała i znacznie opóźniła ogłoszenie wyników wyborów. Rzuciła ona cień na sprawność polskiego systemu wyborczego i społeczną ocenę PKW. Ujawniona niesprawność nie wpłynęła na rzetelność przeprowadzonych czynności wyborczych i respektowanie gwarancji  określonych w kodeksie wyborczym. W naszej ocenie nie zasłużyliśmy na tak zmasowaną  krytykę , krytykę która godziła w fundamenty polskiego systemu demokratycznego i polskiego systemu wyborczego, cieszącego się dużym autorytetem w świecie. Ze zdumieniem przyjmujemy krytykę kierowaną  pod naszym adresem przez niektórych parlamentarzystów , którzy tworzyli lub współtworzyli obecne prawo wyborcze a dzisiaj próbują ewentualnymi błędami legislacji  obarczyć PKW. Mając na uwadze te wszystkie okoliczności , w celu ochrony organów wyborczych , autorytetu PKW , oraz godności sędziowskiej i osobistej każdego z nas , członkowie PKW zrzekli się funkcji pełnionych w PKW". (koniec cytatu).

W dalszej części konferencji nastąpiła seria pytań, ale ich poziom jak wspomniałem na wstępie,  nie zasługuje na omówienie, gdyż byłaby to obraza inteligencji moich czytelników. Media z braku innych sensacyjnych doniesień zrobiły sobie z sędziów PKW chłopców do bicia .(Takie zdanie podziela też profesor Osiatyński  z którym wywiad przeprowadziła niedawno Katarzyna Kolenda Zaleska. TVN ma w zwyczaju wielokrotnie powtarzać wszelkie wywiady ale wywiadu z profesorem ze wstydu nie powtarzał). Wracając do konferencji prasowej w  PKW ,  odnosiło się wrażenie, że pod koniec spotkania u niektórych dziennikarzy uruchomiły się trochę szare komórki. Zrozumieli, że nasz system wyborczy jest poważnie zagrożony z oczywistej przyczyny. Po takiej bezpardonowej nagonce mogą  być kłopoty z naborem sędziów do pracy w PKW. Do naszych mediów powoli dociera świadomość, że rola zwierzyny łownej , może nie przypaść do gustu sędziom z dużym autorytetem, a na zmianę prawa jest w tej chwili za późno. Najbliższe wybory uzupełniające  mają  się odbyć już niedługo , bo w styczniu,  lecz rozbita przez media PKW  nie istnieje !!

Szanowni Państwo. Dotychczas w wolnej Polsce krytyka sądów i sędziów nie należała do dobrego tonu. Taka była cicha umowa społeczna, która teraz została przerwana z prozaicznego powodu - awarii systemu komputerowego. Zdaję sobie sprawę ze słabych stron naszej władzy sądowniczej, ale brutalny atak ze strony mediów,  każe nam zadać sobie pytanie  czy jesteśmy cywilizowanym krajem?  Może powinniśmy wprowadzić zakaz publicznej krytyki PKW ? Badania opinii publicznej pokazują , że mamy większe zaufanie do władzy sądowniczej niż do dziennikarzy i mediów, które z oczywistych powodów ciągle nami manipulują. Jest przecież chroniona prawem cisza wyborcza , sędziowie mają immunitet, dlaczego  więc tej ochrony nie roztoczyć nad PKW ? To przecież fundament naszej demokracji ! Demokratyczne wybory w naszym kraju to nie jest festyn ludowy , nie wolno nam pozwalać na to, aby media robiły sobie z wyborów spektakl widowiskowy lub kabaret. Zbyt wiele mamy do stracenia !!!

Prezes  02.12.2014

wtorek, 02 grudnia 2014, 0_prezes1

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Dodatki na bloga